تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
شناسه خبر: 2231
بازدید: 231

 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی

 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
© دانا سانتیبانس

• نوشته شده توسط دیمه استوحی

•ترجمه فارسی توسط استارکد

تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی ؛تا آنجا که گزارش سوابق کتبی نشان می دهد ، قدمت “پیش از تاریخ” بین 35000 قبل از میلاد و 3000 قبل از میلاد در خاورمیانه (2000 قبل از میلاد در اروپای غربی) وجود دارد. سازندگان باستان درک عمیقی از واکنشهای انسان به شرایط محیطی و نیازهای فیزیکی داشتند. در ابتدا ، خانواده ها و قبایل با هم در کلبه های پوشیده از پوست و ساختارهای استخوانی زندگی می کردند. هزاران سال بعد ، سکونتگاه های انسانی به دیواره های آجری و گلی مستحکم احاطه شده به حجم مستطیل با دهانه های سوراخ شده برای تهویه و نور خورشید تبدیل شدند.

 مورخان در مورد حقایق تاریخی هند باستان و جنوب شرقی آسیا توافق نکرده اند ، زیرا خط هاراپان منطقه به طور دقیق رمزگشایی نشده بود و در عوض ، اطلاعات اندکی در مورد تمدن آنها نشان داد.

صرف نظر از عدم اطمینان کتاب مقدس ، تصدیق می شود که بیشتر ساختارهای ماقبل تاریخ هند نتیجه استقرار در کنار دره و دشت های سند (افغانستان و پاکستان امروزی) بوده است. شهروندان همچنین با شهرک های خارجی مانند بین النهرین و عرب های جنوبی تجارت می کردند که این امر بر آنها تأثیر می گذارد تا برخی از ویژگی های فرهنگی خود را به کار گیرند. سکونتگاههای هاراپان با روشی منظم و متعامد ، جهت گیری شده به سمت جهت های اصلی شکل گرفت. برخلاف بین النهرین و مصری ها ، سند دارای کاخ یا اتاق های سلطنتی نبود ، بلکه ساختار اجتماعی بسیار برابری طلبانه ای داشت که بر انواع معماری ساخته شده تأثیرگذار بود. با این حال ، یک نوع سازه بسیار غالب که به مطالعه معماری باستان منطقه و چگونگی توسعه آن در سراسر دوره ها کمک می کرد ، معبد بود.

امامزاده های اولیه بودایی

 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
ویکی مدیا

تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی؛ راهبان آیین بودایی در سلولهای کوچک و ساده ای در اطراف حیاط باز زندگی می کردند. از آنجا که این اعتقاد هرگز شکل خاصی از معماری را برای پرستش نشان نمی داد ، بودایی ها زیارتگاه های خود را با استوپا ، یک توده انباشته از خاک و گل ، که به شکل نیمه کروی بر روی آثار ساخته شده بود ، علامت گذاری کردند. بسیاری بر این باورند که مسیر درون این استوپاها و محوری بودن قرارگیری آن دارای ارتباطات کیهانی است. چند سال بعد (حدود 250 سال قبل از میلاد) ، استوپاها را به فرمهای بزرگ نیم کره بزرگ نشان دادند تا سادگی و اهمیت دایره (نقشه ، برش و ارتفاع) را نشان دهند و با حصارکشی محصور شده احاطه شوند. در بالای نیمکره ، این سازه با نرده مربعی شکل ، تاج دار و یک عنصر سه طبقه به نام چاترا تاج گذاری شده است که به وضوح در یکی از مشهورترین مکانهای مقدس بودایی ، The Great Stupa در سانچی دیده می شود. علاوه بر این ، دروازه های بزرگ سنگسار به نام تورانا به طور گسترده ای با نقش حیوانات ، فرم ها و نقش های چوبی تزئین شده بود.

 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
 از طریق ویکیمدیا عمومی
 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
©  کاربر فلیکرکندوکرا ناکارجون

تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی

معابد هندو

 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
©  کاربر فلیکر جیسون اپینک

معابد هندو برای ایجاد ارتباط بین نمازگزاران و خدایان آنها ساخته شده اند. با این حال ، علاوه بر مکانهای نماز ، معابد نیز خانه ای برای خدایان و اشیا پرستش بودند. معابد دارای یکپارچگی های زیادی از کیهان شناسی و طبیعت بوده و تمرکز آنها روی جهت گیری های خاص ، تناسب ، اشکال مقدس هندسی و محوریات است. به عنوان مثال ، از مشتق مربع تقسیم شده یا ماندالا به طور گسترده ای در طراحی معابد هندو استفاده می شود. در سالهای بعد ، آنچه در گذشته در مقیاس کوچک ساخته شده بود ، با استفاده از تکنیک های تاج زدن و پس از و لنگه ، به طرز چشمگیری افزایش یافت. همانطور که در یکی از برجسته ترین معابد هندو ، برج مرکزی Angkor Wat در حرم اصلی (حدود سال 1120 قبل از میلاد) ، معابد با تزیینات و حکاکی های پیچیده و بیش از حد سنگی به تقلید از رشته کوه تبدیل شدند.

 تاریخچه معماری: هند باستان و آسیای جنوب شرقی
از طریق ویکیمدیا

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

نوشته های مرتبط